علائم هشدار دهنده عود افسردگی

علائم هشدار دهنده عود افسردگی

افسردگی یک بیماری روانی رایج در عصر ماست. که به دلایل مختلفی ایجاد می شود، از جمله مهم ترین علل آن می توان به شکست هایی که فرد در زندگی متحمل می شود اشاره کرد. این بیماری باعث می شود فرد دچار غم و اندوه فراوان شود و احساس ناامیدی و پوچی کند. هر چه زودتر این بیماری تشخیص داده شود، درمان آن بهتر صورت خواهد گرفت و می توان از عود آن جلوگیری کرد. راستینه در این مقاله علائم هشدار دهنده ای که باید به آن ها توجه زیادی شود را مطرح می کند.

هنگامی که افسردگی باز می گردد.

برخی از افراد مبتلا به افسردگی شدید علائمی دارند که فقط یک بار در زندگی آنها بروز می کنند. در برخی دیگر این علائم بارها و بارها تکرار می شوند. هنگامی که افسردگی را درمان می کنید، توجه به احساسات خود اهمیت دارد. این کار کمک خواهد کرد تا متوجه نشانه های احتمالی عود افسردگی شوید. اگر متوجه عود افسردگی شوید سریعا به دنبال کمک می گردید و قادر خواهید بود از افسردگی کامل جلوگیری کنید. درمانی که برای شما تاثیرگذار بوده است را متوقف نکنید مگر اینکه پزشک دستور دهد.

 

 

فراتر از غم و اندوه

چگونه می توان افسردگی را از غم و اندوه ساده متمایز کرد؟ آیا به دلیل یک رویداد خاص، مانند از دست دادن شغل یا یک شکست بد، دچار افسردگی شده اید؟ این دلایل می توانند برای غمگینی کوتاه مدت طبیعی باشند. اما اگر بیش از دو هفته هر روز احساس نا امیدی، گریه و یا پوچی می کنید – و این احساسات زندگی روزانه شما را تحت تاثیر قرار داده اند- مشکل شما ممکن است افسردگی بالینی باشد.

 

 

گوشه گیری و انزوا

آیا از ترک خانه اجتناب می کنید؟ آیا کوتاه ترین مکالمه نیز برای شما دشوار است؟ آیا زمانی که اعضای خانواده سعی می کنند شما را از انزوا بیرون بیاورند عقب نشینی می کنید؟ ارتباط اجتماعی قوی مهم است. از دست دادن لذت از فعالیت ها می تواند به افسردگی مربوط شود. به دنبال گروه پشتیبانی باشید. صحبت کردن با افرادی که می دانند مشکل شما را چگونه حل کنند، می تواند کمک کننده باشد.

 

 

تغییرات خواب

تغییر در عادات شما مانند بی خوابی، مشکل خوابیدن و یا در خواب ماندن می تواند یک علامت هشدار دهنده باشد. بی خوابی می تواند نشانه های دیگر مرتبط با افسردگی، مانند خستگی را ایجاد و آن ها را بدتر کند. آیا شب ها بیدار دراز می کشید و فکر و خیال می کنید؟ و یا بیش از حد می خوابید چون نمی خواهید از تخت خود بیرون بیایید؟ در مورد این مسئله با پزشک خود صحبت کنید. اگر مشکلات شما نشانه ای از عود افسردگی باشند، دارو و گفتار درمانی می تواند کمک کند.

 

 

کج خلقی و عصبانیت

آیا چیزهای کوچک موجب عصبانیت شما می شوند؟ آیا با دوستان و خانواده خود جار و جنجال به پا می کنید؟ آیا خونسردی و بی خیالی گذشته به خشم عصبانیت تبدیل شده اند؟ افسردگی می تواند خود را به صورت خشم و عصبانیت نشان دهد. افسردگی مسئولیت رسیدگی به تنش های روزمره را دشوار می سازد. مردان بیشتر از زنان هنگام افسردگی به رفتار بی پروا و گاهی اوقات، خشونت دست می زنند.

 

 

نمی توانید از رابطه جنسی، سرگرمی و یا معاشرت با دوستان لذت ببرید.

این مسئله بسیار مهم است. فعالیت هایی که قبلا از آنها لذت می بردید اکنون ممکن است مانند یک بار بر دوشتان سنگینی کنند. اگر در گذشته افسرده بوده اید و اکنون متوجه شده اید که بیش از دو هفته است که احساسات خود در مورد همسر یا فرزندان تان را از دست داده اید و به کار و سرگرمی و دیگر فعالیت های مورد علاقه خود واکنشی نشان نمی دهید، ممکن است افسردگی شما عود کرده باشد. اگر علائم شما ظرف 6 ماه از افسردگی گذشته بروز کنند، احتمال عود بیماری بیشتر است. برای کمک به پزشک خود مراجعه کنید.

 

 

احساس پوچی

احساسات قدیمی خود بیزاری و گناه ممکن است بروز کنند. یا شاید نتوانید منتقد درونی خود که می خواهد روی شکست تمرکز کنید را سرکوب کنید. ممکن است احساس کنید که اتفاقاتی که قابل کنترل نیستند را سرزنش می کنید. روان درمانی می تواند به عزت نفس پایین شما کمک کند تا افزایش یابد و نقاط قوت شما را برجسته سازد.

 

 

ناراحتی و درد مزمن

آیا حتی در مواقعی که کمرتان تحت فشار نیست کمر درد دارید؟ آیا سردرد و دل درد مزمن دارید؟ درد قفسه سینه غیر قابل توضیح و یا درد پا و بازو دارید؟ افسردگی می تواند علائم فیزیکی نیز داشته باشد. اگر درد و ناراحتی های شما با درمان بهتر نشدند، از پزشک خود بپرسید آیا افسردگی می تواند دلیل این درد و ناراحتی باشد یا خیر.

 

 

افزایش یا کاهش وزن ناگهانی

افسردگی می تواند رابطه شما با غذاها را تغییر دهد. ممکن است فراموش کنید که زمان غذا خوردن است. یا ممکن است خودتان را وادار کنید تا یک وعده غذایی داشته باشید. ممکن است پرخوری کنید و در غذا خوردن افراط داشته باشید. اگر افسردگی داشته اید، به تغییرات شدید در اشتها و وزن خود توجه داشته باشید.

 

 

خستگی

آیا روزها به سختی سپری می شوند؟ افسردگی می تواند موجب شود برای شستن ظرف ها یا حتی لباس پوشیدن، احساس خستگی بیش از حد و یا ناتوانی کنید. غذا نخوردن یا خوردن مواد غذایی ناسالم، می توانند خستگی شما را افزایش دهند. تغذیه خوب، ورزش و خواب می توانند به شما کمک کنند با این خستگی مبارزه کنید.

 

 

تمرکز نداشتن

آیا مغز شما تنبل شده است؟ آیا به راحتی تمرکز خود را از دست می دهید؟ آیا تمرکز کردن برایتان دشوار شده است؟ در به خاطر سپردن همه چیز مشکل دارید؟ ممکن است مشکلاتی در تصمیم گیری داشته باشید. تصمیم گیری کارهای جزئی مثل لباس پوشیدن در صبح یا تصمیم گیری کارهای بزرگ مثل حل مسئله در محل کار.

 

 

افکار خودکشی

داشتن افکار خودکشی نشانه ای جدی است. این نشانه می تواند به معنای آن باشد که افسردگی شدید دارید. برخی افراد اغلب در مورد خودکشی فکر می کنند. برخی دیگر برنامه ریزی می کنند چگونه به خود آسیب برسانند. در صورتی که احساس نا امیدی می کنید و علاقه خود به کارهایی که زمانی از آنها لذت می برده اید، را از دست داده اید ممکن است چنین افکاری را تجربه کنید. اگر شما یا کسی که او را می شناسید افکار خودکشی دارد و یا صحبت هایی در مورد خودکشی می کند، فورا به دنبال کمک از روانپزشک یا سایر افراد حرفه ای در زمینه بهداشت روان باشید.

 

 

آنچه می توانید انجام دهید.

هیچ دو نفری که مبتلا به افسردگی هستند احساس یکسان ندارند. اگر شما هر یک از این علائم و نشانه های هشدار دهنده را داشتید که موجب نگرانی شما شدند، با پزشک و یا یک روانپزشک همیشگی خود صحبت کنید. آنها ممکن است درمان یا داروی بیشتری برای جلوگیری از عود افسردگی به شما پیشنهاد دهند. استرس خود را کاهش دهید و هر روز کارهایی را انجام دهید که موجب می شوند احساس خوبی داشته باشید. در صورتی که سه بار یا بیشتر دوره های افسردگی را تجربه کرده اید، ممکن است به درمان طولانی مدت نیاز داشته باشید.

مجله رنگارنگ

مجله رنگارنگ به منظور ارائه مطالب متنوع و متفاوت در دنیای مجازی راه اندازی شده ،  درصورت تمایل میتوانید مطالب خود را ارسال تا با نام شما در سایت گنجانده شود .

با تشکر - مدیر سایت

مقالات مرتبط

ورود

کاربران حاضر در سایت

ما 33 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

10 مطلب برتر