13 روش تناسب اندام افراد شاغل

13 روش تناسب اندام افراد شاغل

همه مردم وقت کافی برای حظور در باشگاه های ورزشی و بدنسازی را ندارند، اما این دلیل نمی شود تا این افراد ورزش را به طور کامل کنار بگذارند، ما در این مقاله می خواهیم 13 روش ساده که می توان در موقعیت های مختلف انجام داد را معرفی کنیم، با ما همراه باشید.

1. ساعتی یک‌بار از جایتان بلند شوید

اگر شغلی دارید که در آن برای مدت طولانی باید یکجا بنشینید، بهتر است هر 1 ساعت یک بار چند دقیقه از جای خود بلند شوید و سرپا کارهایتان را انجام دهید. اگر فضا و نوع کارتان به گونه ای باشد که بتوانید حرکتی (مانند رفتن از یک سمت شرکت به سمت دیگر) را انجام دهید حتما این کا را انجام دهید.


2. به جای تلفن زدن به همکارتان به اتاقش بروید

اگر با همکار خود کاری دارید، در صورت امکان خودتان به صورت حظوری به اتاق ایشان بروید. البته اگر سمتی دارید که کارفرما بالای سرتان هست و منتظر است تا کارش را انجام دهید، این موقع می توانید از همان تلفن زدن استفاده کنید!


3. به جای صندلی، روی توپ بنشینید

اگر در اتاق تنها هستید، میزتان بلند است و ارباب رجوع ندارید، به جای صندلی روزی یکی-دو ساعت روی توپ‌های بزرگ ورزشی بنشینید. البته اگر در محل کار نمی‌توانید از این توپ‌ها استفاده کنید، در خانه از آنها کمک بگیرید. به علاوه، بهتر است هنگام نشستن، مدام بالا و پایین بروید و بدنتان را به کالری‌سوزی بیشتر تحریک کنید.

در کشورهای خارجی از این مدل استفاده می شود، در ایران هم شما می توانید جزء پیشگامان باشید و این فرهنگ را به شرکت ها و موسسات وارد کنید.


4. وقتی نشسته‌اید، دست و پایتان را تکان دهید

اگر مجبورید بیشتر از 30 دقیقه در وضعیت نشسته یا ایستاده باقی بمانید، حتما پاهایتان را تکان دهید، پا به پا شوید یا حتی در صورت امکان و هنگام کارهای سرپایی که دست‌تان درگیر نیست، دست‌ها را هم کنار پهلوها شل کنید و تکان دهید.


5. ریموت‌کنترل تلویزیون را دور از دسترس خود بگذارید
برای ایجاد انگیزه برای تحرک بیشتر، کنترل وسایل گرمایشی، سرمایشی و صوتی و تصویری را از خودتان دور کنید تا برای استفاده از وسیله مورد نظرتان، مجبور شوید از جایتان بلند شوید.


6. موقع حرف زدن بایستید؛ ننشینید!
اگر می‌خواهید کاری را به همکار یا یکی از اعضای خانواده‌تان توضیح دهید، حتما سر پا بایستید و تحرک محدودی هم هنگام حرف زدن داشته باشید.


7. پای تلویزیون ننشینید؛ بایستید!
گاهی برای تماشای تلویزیون، سرپا بایستید و راه بروید. در طول این راه رفتن، بدن خود را هم به سمت چپ و راست بچرخانید تا کالری بیشتری بسوزانید. در طول این نوع راه رفتن با لباس‌های راحت خانگی، می‌توانید عضلات شکمتان را هم منقبض کنید تا چربی‌سوزی بیشتری در ناحیه شکم ایجاد شود.


8. 10 دقیقه قبل از ناهار درجا بزنید
همه کارمندان، ساعت خاصی برای صرف ناهار دارند. بهتر است تنها 10 دقیقه از این زمان را به کالری‌سوزی اختصاص بدهید. یعنی 10 دقیقه قبل از ناهار با سرعت بالا درجا بزنید یا ورزشی شبیه طناب زدن انجام بدهید.


9. در حالت نشسته از فنر و کش ورزشی استفاده کنید
در زمان استراحت، یک فنر یا حلقه ورزشی را در دستتان باز و بسته کنید. هنگام کارهای نشستنی هم می‌توانید کش ورزشی را دور پاهایتان بپیچید و با نیرویی که برای باز و بسته کردن پاهای کش‌دار خود به کار می‌برید، کالری بیشتری بسوزانید.


10. دست‌هایتان را با هر دم و بازدم باز و بسته کنید
وقتی در حال مطالعه هستید و مجبورید برای ساعاتی یک جا بنشیند و کاری هم با دستان خود ندارید، دست‌هایتان را با هر دم و بازدم، باز و بسته یا بالا و پایین کنید.


11. در حالت نشسته، ورزش کششی انجام دهید
بعد از هر 45 دقیقه کار کردن، تنها 7-5 دقیقه از جایتان بلند شوید و ورزش‌های کششی انجام دهید. هرچه کشش ایجادشده در عضلاتتان بیشتر شود، خستگی‌تان هم بیشتر رفع می‌شود و کالری بیشتری می‌سوزانید. همچنین می‌توانید وقتی مجبور به انجام کارهای نشستنی هستید، با تکان دادن پهلوهای خود به چپ و راست، قدری کالری‌سوزی بدن خود را بالاتر ببرید. در حالی که نشسته‌اید، کف پاها را هم از زمین فاصله بدهید و چند ثانیه پا در هوا بمانید و به حالت اولیه برگردید.


12. موقع مسواک زدن راه بروید
برای مسواک زدن، لازم نیست یک جا بایستید. می‌توانید 3 تا 5 دقیقه برای مسواک زدن در نظر بگیرید و در طول این مدت، پاهایتان را هم در طول راه رفتن، بلرزانید.


13. به ماشین معتاد نشوید
اگر از خودروی شخصی استفاده می‌کنید، برای مسیرهایی که زیر 20 دقیقه پیاده‌روی دارند، قید ماشین‌سواری را بزنید و پیاده رفت و آمد کنید. برای مسیرهای طولانی‌تر، سعی کنید یک روز در میان از خودروی شخصی استفاده کنید تا فرصتی برای پیاده‌روی داشته باشید.

مجله رنگارنگ

مجله رنگارنگ به منظور ارائه مطالب متنوع و متفاوت در دنیای مجازی راه اندازی شده ،  درصورت تمایل میتوانید مطالب خود را ارسال تا با نام شما در سایت گنجانده شود .

با تشکر - مدیر سایت

مقالات مرتبط

ورود

کاربران حاضر در سایت

ما 38 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

10 مطلب برتر